MAJA

Õhtu-Kallas 15 majal on rikkalik ajalugu. On teada, et see on üks kahest Haapsalu villast, mille ehitas professor Georg Philipp von Doepp aastatel 1909-1911. Doepp oli Peterburi metallitööstuse insener ja Tehnoloogiainstituudi aurukatla professor.
 

1920ndatel puhkas suvekuudel selles Õhtu-Kalda majas Soome kirjanik Aino Kallas (1878-1956), kes oli abielus folkloristi, keeleteadlase ja diplomaadi Oskar Philipp Kallasega.


Vahepealne periood on meil hetkel kaardistamata. Küll aga on 1930 aastast pärit Haapsalu linnavalitsusele saadetud kiri, kus öeldakse, et see maja oli PTT (Posti Telegraafi Telefoni) Kutseühisuse puhkekodu, mis teenindas haigeid töötajaid. See teenus oli haigetele selgesõnaliselt tasuta saadaval. Sel ajal oli maja nimeks "Pansion Nordgren".

Nõukogude Liidu ajal tegutses selles majas sõjaväekomissariaat. Kõnealuse perioodi tunnistajaks on mitmed arhitektuurilised muudatused, näiteks muudeti esifassaadil aknajaotust (lintaknad asendati ühe keskse aknaga) ning sõjamasinate jaoks ehitati hoovi garaažid. Pärast Eesti iseseisvuse taastamist tagastati vara eelmisele omanikule. Selleks ajaks kandis varasemalt mainitud ühing nime Eesti Side- ja Teenindustöötajate Ametiühingute Keskliit (ESTAL).

Aadress                           

Kinnistu pindala             

Hoone pindala               

Tube                                

Korruseid                        

Rõdusid                           

Kõrvalhoone                    

Kaugus merest               

Õhtu-Kallas 15, Haapsalu

2109 m2

230 m2

12

2 ja pööning

3

pikk ehitis, kasutatud garaažina

100 m

© 2017 by Ohtu-Kallas 15. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now